Featured

Sayı ve Kesir Problemleri Konu Anlatımı İsabet Akademi

Yükleniyor...
14,163 İzlenme
Published

Verilen problemin denklemini kurarken x, y, z, ... gibi değişken kullanılarak problem matematik diline çevrilir. Bunun yardımıyla bir sayının 3 eksiği,  bir sayının 4 fazlası, bir sayının 5 katı, bir sayının 2 katının 7 fazlası, bir sayının 4 eksiğinin 5 katı, bir sayının 7 fazlasının küpü gibi denklemler kurulabilir.

Sayı ve kesir Problemleri Soruları

Soru 1: Üç sayıdan birincisi, ikincisinin 2 katına, üçüncüsünün 10 eksiğine eşittir. Bu sayıların toplamı 300 olduğuna göre, birinci sayı kaçtır?
Soru 2: Ahmet'in parası Mehmet'in parasının 3 katına eşittir. Ahmet, Mehmet'e 100 TL verdiğinde, Ahmet'in parası, Mehmet'in parasından 40 TL fazla olduğuna göre, başlangıçta Mehmet'in kaç TL si vardır?
Soru 3: Bir çubuk 9 eşit parçaya bölünüyor. Parçalardan her biri 15 cm daha uzun olsaydı çubuk 4 eşit parçaya bölünebilecekti. Buna göre, çubuğun başlangıçtaki boyu kaç cm dir?
Soru 4: Bir sınıftaki öğrenciler sıralara ikişer ikişer oturduklarında 3 kişi ayakta kalıyor, üçer üçer oturduklarında ise 3 sıra boş kalıyor. Sınıftaki öğrenci sayısı kaçtır?
Soru 5: Yolculuk yapan bir adamın sırtında bir çuval, çuvalın içinde 3 küçük çuval ve her küçük çuvalın içinde 1 anne kedi ile 3 yavru kedi vardır. Bu yolculuktaki kedilerin ve ayakların toplamı kaçtır?
Soru 6: Erkek ve bayanların bulunduğu 33 kişilik bir gruba 10 erkek geldiğinde, erkeklerin sayısı bayanların sayısının 2 katının 4 fazlasına eşit oluyor. Buna göre, başlangıçta bu gruptaki bayanların sayısı kaçtır?

Kategori
Matematik 9. Sınıf Matematik
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.