Yükseltgenme Basamakları Kimyanın Sembolik Dili Konu Anlatımı Video İsabet Akademi
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Yükseltgenme Basamakları Kimyanın Sembolik Dili 1. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
602 İzlenme

Açıklama

Yükseltgenme Basamağı ve İyon yükü
İyonik bağlı bileşikler oluşurken metal atomu elektron vererek pozitif yüklü iyon (katyon) haline gelirken, ametal atomu elektron alarak negatif yüklü iyon (anyon) haline gelir. Örneğin NaCI bileşiği Na ve Cl' iyonlarından oluşmuştur. Na nın iyon yükü +1 ve Cl nin iyon yükü -1 dir. İyonik bileşikler suda iyonlarına ayrılarak çözünürler. Kovalent bağlı bileşikler ise, atomların elektronlarını ortak kullanmaları ile oluşur. İyon içermez. Ancak elektron severlilikleri (elektronegativite) farklı olduğu için elektron yoğunluğu atomlarda farklı olur. Elektronegatifliği fazla olanın elektron yoğunluğu daha fazla olduğundan negatif yüklenirken, elektron yoğunluğu azalan atom pozitif yüklenir.
Örneğin, CO bileşiği elektron ortaklaşması ile oluşmuştur. O nun elektronegatifliği daha fazla olduğu için negatif yüklenirken C ise pozitif yüklenir. CO bileşiğinde C atomu +2, O atomu -2 yüklüdür, Ancak C atomu 2e vermiş O atomu 2e' almış değildir. Elektron alışverişinin olmadığı bileşiklerde iyon oluşmaz. İyon yükünden bahsedilmez. Kovalent bağlı bileşiklerde, ikiden fazla atom içeren bileşiklerde ve bazı yüksek değerlikli metallerin oluşturduğu bileşiklerde atomların değerliklerini ifade edebilmek için yükseltgenme basamağı kavramı kullanılır. CO bileşiğinde C nin yükseltgenme basamağı +2, 0 nun yükseltgenme basamağı -2 dir. A gruplarında bulunan metal atomlarının son yörüngesindeki elektron sayısı iyon yükünü oluşturur. A gruplarında bulunan ametal atomları grup numaralarına bağlı kalmadan farklı yükseltgenme basamaklarında kararlı hale gelebilmektedirler.
Yükseltgenme Basamaklarının Hesaplanması
Bir bileşikteki elementin yükseltgenme basamağı hesaplanırken bazı kuralların bilinmesi gerekir. Buna göre, 1A grubu elementleri +1 , 2A grubu elementleri +2, 3A grubu elementleri ise +3 yükseltgenme basamağına sahiptir. Oksijenin bileşiklerindeki yükseltgenme basamağı -2'dir. Ancak oksijen peroksitlerinde (HZOZ, Na2O2, ...) -1'dir. 

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS