Virüsler, Bakteriler, Arkeler konu anlatımı çözümlü sorular video 9. sınıf Biyoloji
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Virüsler, Bakteriler, Arkeler İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
607 İzlenme

Açıklama

Virüslerin Yapısı
Virüs kelimesi Latince'de zehir anlamına gelmektedir. Virüsler keşfedilmeden önce, virüs kaynaklı hastalıklara bakterilerin salgıladığı zehirlerin neden olduğu sanılmaktaydı. 19. yüzyılın sonlarına doğru keşfedilen virüsler, elektron mikroskobunun da geliştirilmesiyle daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilmiştir. Virüsler hücre zarı, sitoplazma, çekirdek, organel gibi temel hücresel kısımları bulundurmazlar. Kendi başlarına çoğalamazlar, sadece kendilerine özgü canlı konak hücrelerde çoğalabilirler, Bu yüzden zorunlu hücre içi paraziti olarak adlandırılırlar. Ortamda uygun konak hücre bulunmadığı zaman kristal yapıya dönüşürler ve uzun süre bu yapıda kalabilirler. Tüm bu özelliklerinden dolayı virüsler canlı olarak kabul edilmemektedir. Virüslerin yapısında genom olarak DNA ya da FlNA bulunur. Genomun etrafında kapsit adı verilen protein yapılı koruyucu bir kılıf vardır. Virüsler çok küçük yapılı olduklal rı için ancak elektron mikroskobu ile görülebilirler. Virüsler bulundurdukları nükleik asit çeşidine göre gruplandırılabilir. Örneğin hepatit B ve uçuk virüsleri DNA virüsleridir. Kabakulak, çocuk felci, kuduz, grip virüsleri ise RNA virüsleridir. Her virüs çeşidi sadece belirli hücre ve dokularda çoğalabilir. Örneğin; kızamık ve siğil virüsleri deride, AIDS virüsü ise bir çeşit akyuvar olan T lenfosit hücrelerinde çoğalabilir. Virüsler metabolizmaları olmadığı için antibiyotiklerden etkilenmezler. Bazı fiziksel ve kimyasal faktörler (Yüksek sıcaklık, radyasyon vb.) virüslerin yapılarını bozabilir.
Virüslerin çoğalması
Virüslerin çoğalma mekanizması ile ilgili araştırmalarda bakteriyofajlar sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bakteriyofajlar ya da kısa adıyla fajlar, bakteri hücrelerinde çoğalan DNA virüsleridir. Virüslerin genomu, konak hücre içinde yeni virüslerin üretimini sağlar. Virüs genomu, konak hücre içine girdikten sonra konak hücrenin yönetimini ele geçirir. Yeni virüslerin oluşumu için gerekli olan tüm moleküller, virüs genomunun yönetimiyle konak hücre tarafından sentezlenir. Konak hücre içinde oluşan çok sayıda yeni virüs, genellikle konak hücreyi parçalayarak serbest kalır. Bu virüsler aynı mekanizma ile yeni konak hücrelerde tekrar tekrar çoğalırlar.
Virüslerin Neden Olduğu Hastalıklar ve Tedavi Yolları
Virüslerin çeşitli bulaşma yolları vardır. Örneğin nezle ve grip virüsleri solunum yolu ile; AIDS, kuduz, hepatit virüsleri ise kan yolu ile bulaşabilmektedir. Ayrıca virüs kaynaklı hastalıklar, hasta kişilerin eşyalarını kullanmakla da bulaşabilir. Virüs bulaşmış bazı hücreler interferon adı verilen maddeler salgılar. İnterferonlar, antimikrobiyal proteinlerdir. İnterferon komşu hücrelere sızarak bu hücrelerde virüslerin çoğalmasını önleyen başka kimyasal maddelerin üretilmesini sağlar. Grip, nezle gibi hastalıklarda virüslerin hücreden hücreye yayılması bu şekilde önlenebilir. Virüs kaynaklı her hastalıkta interferonlar tedavi için yeterli olmamaktadır. Bu hastalıklardan bazıları için çeşitli aşılar üretilmiştir. Örneğin grip, kuduz, hepatit, kızamık, suçiçeği, çocuk felci gibi hastalıkların koruyucu ya da tedavi edici aşıları bulunmaktadır. AIDS gibi bazı hastalıkların henüz aşısı üretilmemekle beraber tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. İlaç kullanımıyla AIDS'li kişilerin kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. Tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmelidir. Virüslerin neden olduğu hastalıklarla baş etmek için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. Ayrıca bu hastalıklardan korunmak için aşı olmak ve temizlik kurallarına dikkat etmek alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS