Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Üçgenin Yardımcı Elemanları 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Matematik 9. Sınıf Matematik
572 İzlenme

Açıklama

Üçgende yardımcı elemanlar açıortay, kenarortay ve yüksekliktir. Üçgenin yardımcı elemanlarını toplam 2 bölümde anlattık. 1. bölüm videomuzda açıortay, iç açıortay ve dış açıortay tanımlarını ve formüllerini verdik. 2. bölüm videosunda ise kenarortay, dik üçgende kenarortay, geniş açılı, dar açılı ve geniş açılı üçgenlerde yükseklik, diklik merkezi, çervrel çember ve orta dikme doğrusu konularını anlattık.

Açıortay
Bir açıyı ölçüleri eşit iki açıya bölen ışına açıortay denir. Bir açının açıortayı üzerindeki her nokta, açının kenarlarından eşit uzaklıktadır. Üçgende iç açıortaylar bir noktada kesişir. İç açıortayların kesiştiği nokta üçgenin iç teğet çemberinin merkezidir. Bir üçgende dış açıortayların kesim noktası dış teğet çemberin merkezidir.
Kenarortay
ABC üçgeninde kenarortayların kesim noktası ağırlık merkezi olarak adlandırılır. Genelde G harfi ile gösterilir. Ancak her G noktası ağırlık merkezi anlamına gelmez. Dik üçgende hipotenüse ait kenarortayın uzunluğu hipotenüsten ayırdığı parçaların uzunluğuna eşittir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS