Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Türkiye'de Hayvancılık İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 11. Sınıf Coğrafya Coğrafya
563 İzlenme

Açıklama

Hayvancılıktan elde edilen verimi artırmak için yapılacak en önemli çalışma hayvan soylarının ıslahıdır. Bu sebeple Devlet Üretme Çiftlikleri kurulmuş olup, bu kurumda hayvan soylarının ıslahı ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.
Mera Hayvancılığı: Yaz yağışının bol olduğu yerlerde gür çayırların varlığına bağlı olarak gelişir. Geleneksel bir yöntemdir. Et ve süt üretimi yağışlarla doğru orantılıdır. Bu yüzden et ve süt üretimi iklime bağımlıdır, Et ve süt üretiminde dalgalanma fazla görülür. Erzurum, Kars ve Doğu Karadeniz bölümlerinde yaygındır.
Besi (Ahır) Hayvancılığı: Üretim iklimden etkilenmez, kapalı mekanlarda yapılır. Üretimde dalgalanma çok yaşanmaz. Hayvan başına alınan et ve süt verimi fazladır. Hayvan soyları ıslah edilmiştir. Tüketici nüfusa yakın alanlarda (şehir çevresi) gelişme gösterir. En fazla Marmara Bölgesi'nde gelişmiştir. Et için yapılana besicilik, süt için yapılana mandıracılık denir. Mera hayvancılığı, küçükbaş hayvancılık ve ipek böcekçiliğinin (dut ağacı) bitki örtüsü ile sıkı ilişkisi vardır. Ahır hayvancılığı, besicilik ve kümes hayvancılığı doğal koşullardan etkilenmez. Türkiye'de en çok beslenen hayvan küçükbaş hayvanlar ve koyundur. Nedeni; Yer şekilleri, iklim ve bitki örtüsüdür.
Küçükbaş hayvancılık: Koyun, kıl keçisi ve tiftik keçisi ülkemizdeki küçükbaş hayvanlardır. Bu hayvancılık faaliyeti genellikle yazların sıcak ve kurak geçtiği, bozkır ve çalı bitki örtüsünün yaygın olduğu yerlerde yapılır. Kuraklığın etkisi ile cılız bir bitki örtüsü hakim olduğu için bu yerlerde büyükbaş hayvancılık gelişmemiştir. İklim ve arazi şartları, hayvan sayısı ve elde edilen verim açısından küçükbaş hayvancılığın daha fazla gelişmesine neden olmuştur.
Koyun: Ülkemizde en çok yetiştirilen hayvan koyundur. İç bölgelerimizde bozkır bitki örtüsünün yaygın olduğu, yükseltinin fazla olmadığı yerlerde koyun sayısı fazladır. Başta İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri olmak üzere bütün bölgelerde yetiştirilir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da karaman türü, Ege ve İç Anadolu'nun bazı yörelerinde dağlıç, Güney Marmara ve Trakya'da merinos ve kıvırcık, Ege Bölgesi'nde de Sakız Adası'ndan getirilen sakız türü yaygındır.
Kıl keçisi: Akdeniz Bölgesi'nde Toroslarda maki çalılıklarından beslenen kıl keçisi, sarp arazilere kolay çıkabildiği için Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin dağlık alanlarında yetiştirilir. Akdeniz Bölgesi'nde yörük halkının en önemli ekonomik faaliyetlerinden biridir. Ormanların yapraklarını ve kabuklarını yiyerek beslendiği için, bu alanlarda yetişmesine izin verilmemektedir. Bu durum kıl keçisi sayısının azalmasına sebep olmuştur. Dağlık yerlere tırmanabilir(Toroslar) İnatçıdır, kıldır.
Büyükbaş Hayvancılık: Ülkemizde iklim koşulları dikkate alındığında karasallığın yaygın olması sebebiyle büyükbaş hayvancılık fazla gelişememiştir. Otlakların veriminin az olması, hayvan soylarının yerli ırk olması büyükbaş hayvancılıktan elde edilen verimin düşük olmasının sebeplerindendir. Ülkemizde büyükbaş hayvancılığın geliştiği yerler, yaz yağışlarının görüldüğü Erzurum-Kars Doğu Karadeniz bölümleridir.
Kültür Balıkçılığı: Ülkemizde kültür balıkçılığı göletlerde, havuzlarda, akarsuların belirli yerlerinde ve kıyıya yakın koylarda yapılmaktadır. Bu faaliyet ile balık ihtiyacının bir kısmı karşılanmaktadır. Genellikle alabalık, çipura, levrek gibi balıkların suni yollarla yetiştirildiği çiftlikler yaygındır. Kültür balıkçılığında Ege Bölgesi ilk sıradadır. (Deniz balıkçılığında Karadeniz ilk sıradadır.)

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS