Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Türkiye'de Enerji Kaynakları İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 11. Sınıf Coğrafya Coğrafya
507 İzlenme

Açıklama

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik enerji üretimi iklim koşullarından etkilenir. (Hidroelektrik enerji için yağışın fazlalığı etkili) Jeotermal, rüzgar, güneş ve su gücü (hidroelektrik) ile çalışan Santraller enerji kaynağının uzağına kurulamaz. Jeotermal enerji, jeolojik yapı ile ilgilidir ve dağılımı fay hatlarıyla paralellik gösterir. Türkiye'de enerji üretiminde en çok kullanılan doğal kaynak doğalgazdır (% 50). Daha sonra su gücü (hidroelektrik) gelir. Türkiye'de en yaygın bulunan enerji kaynağı linyittir; ancak kalorisi düşüktür. Petrol ve doğalgaz ihtiyacının çok büyük kısmı (°/o 90'dan fazlası), taş kömürü ihtiyacının ise yaklaşık yarısı dış alımla karşılanır.
Linyit: Neozoik'te (III. jeolojik zaman) oluşan organik tortul kayaçtır, Türkiye'de Neozoik'te oluşan arazi fazla olduğu için linyit yatakları fazladır. (En yaygın çıkarılan enerji kaynağıdır.) En fazla Ege Bölgesinden çıkarılır; bu yüzden Ege'de linyit ile çalışan termik santraller fazladır. Linyitin kalorisi taş kömürüne göre daha düşüktür.
Doğalgaz: Yerin derinliklerinde petrole yakın alanlarda çıkarılan, çeşitli gazların karışımıdır. Yeraltındaki gözenekli taşlar arasında bulunur. Dünya'da yakıt olarak kullanılır, boru hatlarıyla taşınabilme özelliğine sahiptir. Türkiye'de doğalgaz genellikle elektrik üretiminde kullanılır. Bunun yanında konut ve iş yerlerinin ısıtılmasında da kullanılır. Türkiye'nin büyük miktarını ithal ettiği (% 95'ten fazla) enerji kaynağıdır.
Güneş enerjisi: Doğaya etkisi bakımından temiz ve sınırsız enerji kaynağıdır. Özellikle güney kıyılarımızda potansiyel fazladır (Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Ege). Güneş enerjisi potansiyeli en az Karadeniz kıyılarındadır. Nedeni bulutlu gün sayısının ve yağışların fazla olmasıdır. Daha çok sıcak su elde etmek ve seracılık için kullanılır.
Jeotermal enerji: Yerkabuğunun derinliklerinde bulunan, fay (kırık) hatlarından çıkan sıcak su ve buharından elde edilen enerjiye denir. Ülkemiz, genç oluşumlu ve fay hatlarının geniş yer kapladığı bir ülke olduğu için jeotermal enerji potansiyeli açısından Avrupa'da 1., Dünya'da 7.'dir. En fazla potansiyel Ege Bölgesindedir (Fay-kırık-hatları ve jeolojik yapıdan dolayı). Suyun kaynama noktasının altındaki sıcak sular ise seraların ve konutların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Yine sağlık turizmi (kaplıca) olarak da sıcak sulardan yararlanılır.
Nükleer enerji (Radyoaktik mineraller, atom enerjisi): Radyoaktif minerallerin (uranyum ve toryum) atomlarından açığa çıkan çok yüksek enerjiye denir. Bunun için nükleer santral gerekir. Türkiye'de uranyum ve toryum yatakları olmasına rağmen nükleer santral yoktur, bundan dolayı nükleer enerji üretimi yapılamamaktadır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS