Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Türkiyede Doğal Afetler İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 11. Sınıf Coğrafya Coğrafya
531 İzlenme

Açıklama

Türkiye'de Depremler: Türkiye'de en çok görülen doğal afettir. Türkiye Alp-Himalaya deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır. Avrasvya, Afrika ve Arap levhaları arasında sıkışan ülkemiz, oluşum bakımından lll. ve IV. jeolojik zamana ait arazilerin yaygın olması sebebiyle aktif bir kara parçası konumundadır.
Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF): Kuzey Anadolu Fay Hattı doğu-batı yönlü uzanan birçok faydan meydana gelmiştir. Batıda Saros Körfezi'nden başlayıp Tekirdağ, Marmara Denizi içerisinden İzmit Körfezi, Sakarya, Düzce, Bolu, Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat, Reşadiye, Erzincan, Erzurum, Bingöl (Karlıova), Muş (Varto), Van'a kadar uzanır. Buradan da İran'a geçer. Yaklaşık 1500 km uzunluğa sahiptir. Bu fay hattı üzerinde son yüzyıl içerisinde 6,5 ve üzeri şiddetli 10'dan fazla deprem meydana gelmiştir.
Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF): Afrika'da Lut Gölü'nden başlayıp Kızıldeniz'e, buradan da Hatay'dan ülkemize dahil olup Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöle uzanır. Burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşip Van'dan İran'a doğru devam eder. ' Uzunluğu yaklaşık 500 km olan bu fay hattı üzerinde zaman zaman depremler meydana gelmektedir.
Türkiye'de Heyelan (Kütle Hareketleri): Eğimli ve engebeli arazilerde toprak ve kaya parçalarının yer değiştirmesine kütle hareketi denir. Heyelan ve kaya düşmesi gibi ülkemizde meydana gelen kütle hareketlerinin doğal afetler içerisindeki payı büyüktür. Bu olayları tetikleyen unsurlar ise;
0 Eğimin fazla olması
0 Bitki örtüsünün zayıf olması
0 Yer altı ve yerüstü sularının seviyesinde meydana gelen değişiklikler
0 Yamaçlarda yapılan kazılar
0 Kayaçların yapısı gibi unsurlar kütle hareketlerinin oluşmasında etkilidir.
Karadeniz Bölgesi yağış miktarının ve yamaç eğiminin fazla olması, ayrıca killi toprakların yaygın olmasından dolayı heyelanın en sık görüldüğü bölgemizdir. İlkbahar mevsiminde çokça görülen bu afet, kar erimeleri ve yağışlarla toprağın (özellikle killi toprağın) suya doygun hale gelmesi, eğimin etkisiyle toprağın kütle halinde yer değiştirmesine sebep olmaktadır. Kaya düşmesi de eğimli ve bitki örtüsünün zayıf olduğu yörelerde (Kayseri, Nevşehir) sıkça yaşanan bir olaydır.
Türkiye'de Çığ Olayı: Ülkemizde yükselti, engebe ve kar yağışının fazla, bitki 'nün zayıf olduğu alanlarda çığ olayı sıkça görülür. Ülkemizin doğusunda yükselti, engebe ve kar yağışının fazla olmasına bağlı kış aylarında çığ olaylarına çok rastlanır. Çığ olaylarının meydana geldiği yer dağlık bölgeler ve engebeli araziler olduğu için önceleri can ve mal kaybı yok denecek kadar az idi. Günümüzde bu arazilerin üzerine ev, yol, enerji nakil hatlarının yapılması meydana gelen çığ felaketlerinde can ve mal kaybının artmasına sebep olmuştur. Çığ olaylarında zararı en aza indirmek için;
Yerleşim yerlerini ve yolları çığ bölgelerinin uzağına taşımalı,
Ağaçlandırma faaliyetini arttırmalı Çığ olabilecek yerlerin önüne setler yapılmalıdır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS