Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Tepkime Hızına Etki Eden Faktörler 1. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
603 İzlenme

Açıklama

Yiyecekler sıcakta neden daha hızlı bozulur. Hiç düşündünüzmü acaba yemekleri neden buzdolabına kaldırırız. soğukta olmak neden bozulmayı yavaşlatıyor. Neden marketteki yiyecekler uzun süre dayandığı halde evdekiler erken bozuluyor. Bu bölümde bu ve benzeri sorulara yanıt arayacağız. Yani reaksiyon hızına etki eden faktörleri inceleyeceğiz.

Derişim: Bir reaksiyonun hızının zamanla azaldığını bunun nedeninin reaksiyona giren maddelerin miktarının (derişiminin) azalması olduğunu daha önce belirtmiştik. O halde reaksiyona giren maddelerin derişimi ile hız doğru orantılıdır. Bu reaksiyona giren maddelerin derişimi şeklinde ifade edilir. Reaksiyon hızına etki eden diğer bir faktörde hız sabiti (k) dır.

Tek Basamaklı Reaksiyonlarda Hız ifadesi ve Derişimin Etkisi: Kimyasal reaksiyonlar tek basamakta gerçekleşebileceği gibi birden fazla basamakta gerçekleşen tepkimelerde vardır. Tek basamakta gerçekleşen reaksiyonların hız bağıntısını bir reaksiyon örneği üzerinde inceleyelim. Hız bağıntısı reaksiyona giren maddelerin derişimlerinin çarpımı şeklindedir. Maddelerin önlerindeki katsayılar üs olarak yazılırlar.

Birden Çok Basamaklı (Mekanizmalı) Reaksiyonlarda Hız ifadesi ve Derişim Etkisi: Denkleştirilmiş net kimyasal eşitlik bir tepkimenin tek basamakta mı ya da birden çok basamakta mı gerçekleştiği ve nasıl gerçekleştiği hakkında fikir vermez. Reaksiyonların büyük çoğunluğu tek adımda gerçekleşmez. Çoğu reaksiyon birkaç adımda gerçekleşir. Bu adımların toplamı net reaksiyonu verir. Net reaksiyonun meydana geldiği bu adımlar zincirine reaksiyon mekanizması denir.

Reaksiyonun Mertebesi ve Moleküleritesi: Bir tepkimenin hız bağıntısında derişimlere üs olarak yazılan sayıların toplamına reaksiyonun mertebesi (derecesi) denir. Bir kimyasal reaksiyonda reaksiyona giren maddelerin katsayılarının (molekül sayısı) toplamına molekülerite denir. Görüldüğü gibi molekülerite ile mertebe aynı olmayabilir. Molekülerite hesaplamada reaksiyona girenlerin katı, sıvı veya gaz olmasının önemi yoktur. Hepsi toplanır.

Sıcaklık: Meyvelerin uzun süre dayanabilmesi için neden soğuk hava depolarında bekletildiğini hiç düşündünüz mü ya da dışarıda bırakılan sütün çabuk bozulduğunu görmüşüzdür. Daha önceki bölümde derişimin hızı nasıl etkilediğini görmüştük. Bu bölümde ise sıcaklığın reaksiyon hızına etkisini inceleyeceğiz. Bir kimyasal tepkimenin gerçekleştiği ortamın sıcaklığı artırılınca reaksiyona giren taneciklerin çarpışma sayısı ve şiddeti artar. Böylece birim zamanda eşik enerjisini geçen tanecik sayısı da artacaktır. Dolayısıyla reaksiyonun gerçekleştiği ortamın sıcaklığını artırınca reaksiyon hızı da artar. sıcaklığın artırılması bütün reaksiyonların hızlarını artırır. (İster endotermik, ister ekzotermik olsun) Sıcaklık artışı maddelerin derişimlerini değiştirmez. Ama hız sabiti k yı artırarak reaksiyonu hızlandırır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS