Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Sanayide Kimya Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
671 İzlenme

Açıklama

Gübreler: Bitkiler büyüyüp gelişmek için bazı elementlere muhtaçtır. Bitkilerin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen maddelere gübre denir.
Gübreler; Tarımsal üretim sonucu topraktan eksilen bitki besin maddelerini tekrar toprağa kazandırırlar. Toprağın verim gücünü arttırırlar. Gıda kalitesini artırmanın önemli etkenlerindendirler. Bitkilerin fazla ihtiyaç duyduğu elementlere makro besleyiciler, az ihtiyaç duyduğu elementlere mikro besleyiciler denir.
Gübreler içerdikleri besin maddelerine göre,
-Azotlu gübreler
-Fosforlu gübreler
-Potasyumlu gübreler
-Kompoze gübreler
olarak dört ana gruba ayrılır. Ticari olarak en yaygın gübrelerden biri amonyum sülfattır. ((NH4)2SO4). Bu gübre bitkilerin hem azot hem de kükürt ihtiyacını karşılar. Bu gübrenin uzun yıllar sürekli kullanılması toprağın asitliğini arttırır. Tüm bitkiler için kullanılan diğer bir gübre de diamonyum fosfat (DAP) tır. DAP, bitkilerin azot ve fosfor ihtiyacının karşılanmasında etkindir.
7.2.3. Yapı Malzemesi Harcın Yapısı ve Sertleşme Süreci: Yapı malzemeleri arasında en fazla kullanılan malzemelerden biri çimentodur. Çimento, doğal kireç taşıyla kil karışımının yüksek sıcaklıkta fırınlandıktan sonra öğütülmesiyle elde edilen pudra kıvamında bağlayıcı bir maddedir. Çimento genellikle MgO, CaO, SiO2, AI2O3, Fe2O3 gibi öğelerden oluşur. Kum, çakıl gibi agrega denilen maddelerin çimento ve suyla oluşturdukları karışıma harç denir. Agrega tanelerinin boyutuna göre harçlar, ince harç, orta harç ve kaba harç olarak sınıflandırılır. Karbonatlaşarak sertleşen hava kireciyle elde edilen harca hava harcı, çimento ile elde edilen harca beton denir. İnşaat sektöründe kullanılan betonda karışım oranları belli standartlara bağlanmıştır. Sürülen yüzey üzerinde bir katman oluşturan harca sıva denir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS