Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Periyodik Özelliklerin Değişimi Konu Anlatımı 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Kimya Kimya
797 İzlenme

Açıklama

Periyodik Özelliklerin Değişimi
Bu bölümde periyodik cetvelde bazı özelliklerin ayrı periyotta soldan sağa doğru, aynı grupta yukarıdan aşağıya doğru gidildikçe nasıl değiştiğini öğreneceğiz.
a. Metalik ve Ametalik Özellik
Periyodik cetveldeki elementlerin (Metal Ametal Soygaz) bazı özelliklerini hatırlayalım. Periyodik tablodaki elementler metal, ametal, yarı metal ve soygaz olarak sınıflandırılabilirler. Metallerin değerlik elektron sayısı az, İyonlaşma enerjisi ve elektron ilgisi düşüktür. Bu nedenle kararlı hale gelebilmek için elektron vermeyi tercih ederler. Ametallerin değerlik elektron sayısı fazla, İyonlaşma enerjisi ve elektron ilgisi yüksektir. Bu nedenle kararlı hale gelebilmek için elektron almayı tercih ederler. Soygazların İyonlaşma enerjisi çok yüksek, elektron ilgisi yok denecek kadar düşüktür. Soygazlar, temel halde kararlı yapıdadırlar.
Periyodik tabloda soldan sağa doğru gidildikçe metalik Özellik azalırken ametallik özellik artmaktadır. Çünkü soldan sağa doğru gidildikçe metallerden ametallere doğru gidilmekte elektron verme isteği azalmakta elektron alma isteği artmaktadır. Dolayısıyla ametalik özellik artmakta metalik özellik ise azalmaktadır. Periyodik tabloda aynı grup içerisinde yukarıdan aşağı doğru metalik özellik artarken ametalik özellik azalır. Aynı grupta yukarıdan aşağı doğru gidildikçe elektron verme isteği artarken elektron alma isteği azalmaktadır. Dolayısıyla ametallik özellik azalmakta metalik özellik artmaktadır.
b. Atomların Büyüklüğü ve Atom Yarıçapı
Atom yarıçapı; birbirine kimyasal bağlarla bağlı aynı cins iki atomun çekirdekleri arasındaki uzaklığın yarısıdır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS