Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Periyodik Özelliklerin Değişimi Konu Anlatımı 2. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Kimya Kimya
553 İzlenme

Açıklama

Periyodik Tabloda Atom Yarıçapı Değişimi
Periyodik tabloda aynı grup içerisinde yukarıdan aşağı doğru inildikçe periyot sayısı yani atomun katman sayısı artar. Bu nedenle atom çapı artar. Periyodik tabloda aynı periyotta soldan sağa doğru gidildikçe elektron sayısı artarken, atom yarıçapının artması gerektiği düşünülebilir. Elektron sayısı artarken, proton sayısı ve çekirdeğin çekim gücü de artar. Aynı katmanda olduğundan çekirdeğin çekim kuvveti daha etkin olur. Atom yarıçapı küçülür.
İyonlaşma Enerjisi
Gaz halindeki nötr bir atomdan bir elektron koparabilmek için atoma verilmesi gereken minimum enerjiye birinci İyonlaşma enerjisi denir. Metallerin İyonlaşma enerjileri düşük, ametallerin İyonlaşma enerjileri yüksek, soygazların İyonlaşma enerjileri ise çok yüksektir.
Periyodik Tabloda İyonlaşma Enerjisinin Değişimi
Aynı grup içerisinde yukarıdan aşağı doğru gidildikçe atom yarıçapı artar, en sondaki elektrona uygulanan çekim kuvveti azalır. Bu nedenle elektronu koparmak kolaylaşır. Yani aynı grupta yukarıdan aşağıya doğru birincil İyonlaşma enerjisi azalır. Aynı periyot içerisinde soldan sağa doğru gidildikçe atom yarıçapı genellikle küçülürken İyonlaşma enerjisi genellikle artar. Buna göre aynı periyotta 1A grubu elementinin İyonlaşma enerjisi en düşük iken 8A grubunun İyonlaşma enerjisi en yüksek olur.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS