Featured

Osmanlı Devleti ve 1. Dünya Savaşı İsabet Akademi

Yükleniyor...
675 İzlenme
Published

l. Dünya Savaşı'nda Rusya'nın 1915 yılı ortalarından itibaren Van, Muş, Bitlis'i ardından Erzurum, Erzincan ve Trabzon'u işgal etmesiyle Ermenilerden bazıları Rus kuvvetlerine katılmışlar, bazıları dağa çıkarak çeteler oluşturmuşlardır. Ermeniler oluşturdukları Hınçak ve Taşnak komitelerinin öncülüğünde Anadolu'nun birçok yerinde isyan başlatmışlar, Rus işgalindeki Müslüman halka karşı ise katliam yapmışlardır. Ermeniler "kurtulmak istiyorsan önce komşunu yok et" parolası ile hareket ederek; Van'ın Zeve köyünde, Kayseri'de Zeytun'da, Muş'ta, Bitlis'te, Diyarbakır'da, Elazığ'da ve Van'da katliamda bulundular. Ermeniler ayrıca savaş yıllarında Osmanlı ordularının harekâtını engellemiş, ikmal yollarını kesmiş, köprü ve yolları imha ederek, Rusya'ya casusluk yapmış ve Rus işgalini de kolaylaştırmışlardır.
l. Dünya Savaşı'nda Ermenilerin tüm bu olumsuz faaliyetleri karşısında Osmanlı Devleti bir takım tedbirler almak zorunda kaldı. 24 Nisan 1915'te alınan tedbirler doğrultusunda; Ermeni komite merkezlerinin kapatılması, belgelerine el konulması, Hınçak ve Taşnak komitelerinin kapatılarak üyelerinin tutuklanması belirlendi.
Osmanlı Devleti'nde alınan tedbirlerin netice vermemesi üzerine 24 Mayıs 1915'te "Tehcir Kanunu" çıkarıldı. Bu yasa ile Ruslarla birlikte hareket eden ve katliam yapan Ermenilerin, Suriye'ye göç etmeleri kabul edildi. Ermenilerin tüm bu olumsuz faaliyetlerine rağmen Osmanlı Devleti, onların vergilerini ertelemiş, diledikleri eşyalarını almalarına izin vermiş, göç esnasında güvenliklerini sağlamıştır.
l. Dünya Savaşı'nın başında tarafsızlığını ilan eden ABD, İtilaf Devletleri'ne silah ve cephane satıyordu. Alman denizaltılarının Amerikan gemilerini batırmaya başlaması üzerine ABD, Nisan 1917'de İtilaf Devletleri'nin yanında savaşa girdi. 1918 Temmuzu'nda ABD destekli İtilaf Devletleri, Almanya'yı Batı Cephesi'nde yenilgiye uğrattılar. Almanya'dan aldığı yardımı kaybeden Bulgaristan savaşa devam edemedi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da iç karışıklıklar nedeniyle savaştan ayrıldı. Bulgaristan'ın savaştan ayrılmasıyla İstanbul ve Boğazlar, İtilaf Devletleri tehdidi altına girince Osmanlı Devleti de ateşkes istedi. Batı Cephesi'nde de yenilgiye uğrayan Almanya'nın da barış istemesiyle savaş sona erdi.

Kategori
11. Sınıf Tarih Tarih
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.