Featured

Organik Bileşikler İsabet Akademi

Yükleniyor...
760 İzlenme
Published

Canlılardaki Organik Bileşikler
Canlıların yapısına katılan temel bileşenlerden olan diğer bir grup da organik bileşiklerdir. Doğal organik bileşikler canlı hücrelerinde sentezlenirler.
1. Karbonhidratlar
Yapılarında karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) atomu bulunduran organik bileşiklerdir. Kapalı formülü (CH2O)n dir. Karbonhidratlar monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler olmak üzere üç grupta incelenebilirler. Glikoz enerji verici olarak kullanılan temel monosakkarittir. Sağlıklı bir insanın kanında 100 ml'de 70 110 mg glikoz bulunur. Beyin hücreleri kandaki glikozu kullanarak fonksiyonlarını gerçekleştirir. Bitkisel kökenli olan fruktoz, vücuda alındıktan sonra karaciğerde glikoza çevrilebilir.
Disakkaritler
-› İki molekül monosakkaritin birleşmesi ile oluşurlar.
-› Sentezi sırasında bir molekül su açığa çıkar. Bu olaya dehidrasyon sentezi denir.
-› Yapısında glikozit bağı bulunur.
-› Canlılarda en fazla bulunan disakkarit çeşitleri maltoz, laktoz ve sükroz (sakkaroz) dur.
Polisakkaritler
-› Çok sayıda monosakkaritin dehidrasyonu ile oluşurlar.
-› Kompleks şekerler olarak bilinirler. Yapı birimi glikozdur.
-› Yapısında glikozit bağı bulunur.
-› Hidroliz edilmeden hücre zarından geçemezler.
-› En önemli polisakkarit çeşitleri nişasta, glikojen, selüloz ve kitindir.
-› Bitkilerde fotosentez ile üretilen glikoz molekülleri dehidrasyon sentezi ile birleşerek nişastayı oluşturur. Nişasta bitkinin kök, gövde, tohum ve meyve gibi kısımlarında depolanır. Bitkilerde bulunan depo polisakkaritidir. Nişasta molekülünün ayıracı lugol çözeltisidir (iyot içerir). Nişasta ve iyot biraraya gelince mavimor renk oluşur.
-› Dışarıdan beslenme yoluyla alınan glikozlar insan ve hayvan hücrelerinde birleşerek glikojen şeklinde depo edilir. Glikojen özellikle karaciğer ve kas hücrelerinde depolanır.
-› Karaciğerde depo edilen glikojen gerektiğinde enzimlerin etkisiyle glikoza dönüşür. Kaslarda depo edilen glikojen ise kas kasılması sırasında enerji sağlamak amacıyla glikoza çevrilir.

Kategori
9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.