Featured

Nötralleşme Reaksiyonları ve Titrasyon Konu Anlatımı İsabet Akademi

Yükleniyor...
866 İzlenme
Published

 Hayatımızda kullandığımız pek çok asidik yada bazik özellik gösteren madde vardır. Örneğin diş temizliği içli' kullandığımız diş macunlarının bir baz olduğunu biliyor muydunuz. Ya da turşu yapmak için kullandığımız sirkenin bir asit olduğunu. Asitler ve bazlar tahriş edici maddeler olduğu halde bahsettiğimiz asitlerin insan sağlığı açısından zararlı olmaması neyle açıklanabilir? Acaba asit ve bazların insan sağlığı için zararlı olmaması belli bir pH aralığında olması ile ilgili olabilir mi?

Canlı organizmalar içindeki H iyonu derişimindeki çok ufak değişiklikler çok önemli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı bilim adamları sürekli olarak H iyonu derişimi ile ilgilenmişler ve bunu ölçme teknikleri geliştirmişlerdir. Örneğin; bakteriler dar bir pH aralığında çok iyi büyürler. Biyolojik katalizör olan enzimler en iyi şekilde pH 1~4 arasında çalışırlar. Midede bulunan pepsin enzimi için pH 8.5 aralığıdır.
Çözeltilerin pH değerleri pH kağıtları ve asit baz indikatörleri denilen ve belli bir H iyon derişimleriyle renkleri değişen kimyasal boyalarla ölçülür. pH kağıtları indikatör emdirilmiş kağıtlardır. Bu tür özel kağıtlar hastanelerde idrarın pH`sını ölçmede çok kullanılır. İdrar asidik ise pH kağıdının rengini sarıya çevirir. Buda kişinin bir rahatsızlığı olduğunu gösterir.
Asit Baz Reaksiyonları (Nötrleşme) ve Titrasyon
Derişimi bilinen asit veya baz çözeltisinden yararlanarak derişimi bilinmeyen asit ya da baz çözeltisinin derişimlerinin bulunmasına titrasyon denir. Titrasyonda nötralizasyon reaksiyonu kullanılır. Nötralizasyon reaksiyonunun bitişi ise pH metre ya da bir asit baz indikörü ile gözlenebilir.
Kuvvetli Asit ve Zayıf Baz Karışımlarının Eşdeğerlik Noktası
Kuvvetli bir asit ve zayıf bir baz arasında da nötrleşme tepkimesi gerçekleşir. Bir zayıf baz çözeltisi üzerine eşdeğer miktarda kuvvetli asit çözeltisi eklendiğinde nötrleşme tamdır, ancak son çözelti nötr olmaz asit özelliği gösterir.

Kategori
Kimya 11. Sınıf Kimya
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
ankara escort