Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kütle, Hacim ve Birim Çevirme Konu Anlatımı Video Hocalara Geldik 9. sınıf fizik

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
2,283 İzlenme

Açıklama

KütleDeğişmeyen madde miktarına kütle denir ve m sembolü ile gösterilir. SI birim sisteminde kütlenin birimi kilogramdır. Bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetine ağırlık denir ve G sembolü ile gösterilir. Ağırlığın birimi Newton'dur. Kütle ve ağırlık birbirinden farklı kavramlardır. Kütle skaler, ağırlık ise vektörel bir büyüklüktür. Kütle bütün gezegenlerde aynıdır, ağırlık ise gezegenin çekim ivmesine bağlı olarak değişir. Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür, ağırlık ise dinamometre ile ölçülür.

Maddelerin HacimleriMaddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. Maddeler için ortak bir özelliktir. Katı maddelerin belirli şekilleri ve hacimleri vardır. Sıvıların belirli bir hacmi vardır ama şekilleri yoktur. İçinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Gazların, belirli şekilleri ve hacimleri yoktur. Bulundukları kapları tamamen doldururlar. Bu sebeplerden dolayı katı, sıvı ve gaz maddelerin hacimleri farklı yöntemlerle hesaplanır. Hacim V sembolü ile gösterilir. Uluslararası birim sisteminde (sı) hacim birimi m3 tür.

Düzgün Geometrik Katı Cisimlerin Hacimleri: Küp, küre, silindir, koni gibi düzgün geometrik şekillere sahip katıların hacimleri belli formüllerle hesaplanır.

Düzgün Olmayan Katı Cisimlerin Hacimleri: Düzgün geometrik yapıda olmayan katı cisimlerin hacimleri, dereceli kaplar yardımıyla ölçülür. Sıvı dolu bir taşırma kabına ya da dereceli bir kaba cisim atıldığında, cisim dibe batıyorsa kendi hacmi kadar hacimde sıvının yer değiştirmesine sebep olur.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS