Featured

Kimyasal Tepkimeler ve Denklemler 1. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Yükleniyor...
926 İzlenme
Published

Kimyasal Tepkime Türleri
Kimyasal tepkimelerin sayısı oldukça fazladır, Bu tepkimelerin belirli gruplara ayrılması anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Bir çok tepkime çeşidi arasından burada dört çeşit sınıflandırma inceleyeceğiz.
Yanma Tepkimeleri
Bir maddenin oksijen ile tepkimeye girmesine yanma denir. Yanma olayının gerçekleştiği tepkimeler yanma tepkimesi olarak sınıflandırılmıştır. Yanma tepkimesi sonucunda yanan maddenin oksijenli` bileşikleri açığa çıkar. Yukarıdaki tepkimede metan (CH4) gazı yakıldığında, metanın yapısındaki karbon (C) yandığı için karbondioksit (002), hidrojen (H) yandığı için su (HZO) açığa çıkmıştır. Evlerimizde kullandığımız ocaklarda doğal gaz yakılmaktadır. Doğal gaz yüksek oranda metan (CH4) gazı içermektedir. Bazı otomobillerde, elektrik santrallerinde, fabrikalarda kullanılan LPG, bütan (C4H10) ve porapan (CEHB) gazlarından oluşmaktadır. Doğal gaz veya LPG'nin yanması hızlı gerçekleşirken bazı yanma tepkimeleri çok yavaş gerçekleşir. Örneğin demirin paslanması çok yavaş gerçekleşen yanma tepkimesidir.
Çözünme Çökelme Tepkimeleri
Bir maddenin, başka bir madde içerisinde homojen olarak dağılmasına çözünme denir. Çözünme olayında çözünen madde kimyasal özelliğini kaybetmeden küçük birimlerine ayrılarak dağılır. İyonik bileşiklerin en küçük birimi iyonlardır. İyonik bileşikler çözünürken iyonlar birbirinden ayrılarak homojen dağılırlar. İyonların birbirinden ayrılması ile gerçekleşen çözünmeye iyonik çözünme denir.
Kovalent bileşiklerin en küçük birimi moleküldür. Kovalent bileşikler çözünürken, bir arada duran moleküller birbirinden ayrılarak homojen dağılırlar. Moleküllerin birbirinden ayrılması ile gerçekleşen çözünmeye moleküller çözünme denir.

Kategori
Kimya 11. Sınıf Kimya
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.