Featured

Kalıtım ve Biyolojik Çeşitlilik İsabet Akademi

Yükleniyor...
9,200 İzlenme
Published

Canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkmasını sağlayan faktörleri ve bu faktörlerin nesilden nesile nasıl aktarıldığını inceleyen bilim dalına kalıtım veya genetik denir.
Kalıtım ile İlgili Temel Kavramlar
Gen
DNA üzerinde belirli bir bölgeyi kaplayan, herhangi bir özelliğimizi taşıyan, çok sayıda nükleotitten oluşan DNA parçasıdır (İki zincirlik parça). Genler üreme hücreleri ile yavru döllere aktarılır.
Alel Gen
Bir özelliğin ortaya çıkmasını sağlayan biri babadan diğeri anneden gelen gen çiftine alel gen denir. Alel genler homolog kromozomların karşılıklı Iokuslarında (bölge) bulunur.
Kromozom
Hücre bölünmesi sırasında oluşan genlerin yavru döllere aktarımını sağlayan protein ve DNA dan oluşmuş yapılardır.
Çekinik (Resesif) Gen
Etkisini sadece homozigot durumda gösteren gendir. Küçük harflerle gösterilir. Yeşil tohum geni ve sarı saç geni gibi
Genotip
Bir canlının sahip olduğu genlerin tümüdür. Örneğin, tüm karakterler yönüyle homozigot sarı ve düzgün tohum ile uzun boylu olan bezelyenin genotipi SSDDUU (S: Sarı tohum, D: düzgün, U : Uzun boyluluk) şeklindedir.
Kalıtımın Genel Esasları
Gregor Mendel bezelyeler ile çalışma yaparak kalıtım biliminin temellerini atmıştır. Bezelyeler ile çalışmalar yaparak başarılı sonuçlar almasını bezelyelerin; Kolay yetişmesi Kısa zamanda döl vermesi Kendi kendine tozlaşması (Aynı türün farklı bireyleriyle tozlaşma özelliğine sahip değildir). Bazı karakterlerinin saf olup kolayca ayırt edilebilmesi özellikleri olumlu etkilemiştir.

Kategori
10. Sınıf Biyoloji Biyoloji
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.