Featured

İnorganik Bileşikler İsabet Akademi

Yükleniyor...
927 İzlenme
Published

Canlılar farklı özelliklere sahip olsalar bile hücrelerini oluşturan temel moleküller bakımından benzerliklere sahiptir. Canlılar sahip oldukları moleküllerin bir kısmını dışarıdan aldığı şekliyle direkt olarak kullanırlar. Bazı molekülleri ise hücrelerinde kullanabileceği şekle getirir yani yeniden sentezlerler. Canlıların yapısına katılan temel bileşikler inorganik ve organik olmak üzere iki grupta incelenir.
Canlılardaki İnorganik Bileşikler
inorganik bileşiklerin büyük çoğunluğunda karbon atomu bulunmaz. Canlı vücudunda sentezlenmezler ve dışarıdan hazır alınırlar. Hücrelerde bulunan İnorganik bileşiklerin başlıcaları su, asit, baz, tuz ve minerallerdir. İnorganik bileşikler yapıya katılabilirler. Yıpranan dokuların onarımında, büyüme ve gelişmede görev alırlar. Hücresel enerji üretmek amacıyla solunumda kullanılmazlar. Yapısal olarak küçük oldukları için sindirilmeden kolaylıkla hücre zarından geçebilirler. Metabolizma olaylarında düzenleyici görev alabilirler.
1. Su ve Yaşamsal Olaylar
Su canlıların yaşamını sürdürmesi için hayati öneme sahip bir maddedir. Hücrenin büyük bir oranı su moleküllerinden oluşur.
Suyun Özellikleri ve Canlılar için Önemi
Adhezyon ve kohezyon özelliği:
Su moleküllerinin hidrojen bağları ile kopmadan bir arada kalmasına kohezyon denir. Su aynı zamanda başka moleküllere de tutunabilir. Su ile başka moleküller arasındaki çekim kuvvetine adhezyon denir.
Adhezyon ve kohezyon kuvvetiyle;
Bitkilerde su ve mineraller yerçekimi kuvvetine ters yönde birbirine (kohezyon) ve borulara tutunarak (adhezyon) kökten yaprağa doğru taşınırlar. Sudaki kohezyon kuvvetinin oluşturduğu yüzey gerilimi sayesinde bazı böcekler su üzerinde yürüyebilmektedir.
Suyun buharlaşma ve yoğuşma özelliği:
Yağışların oluşmasında suyun buharlaşma ve yoğuşma özelliği etkilidir. Suyun katı halinin sıvı halinden daha az yoğun olması buzun su üzerinde yüzmesinde etkilidir. +4 “C de en yoğun halini alması ile göllerin yüzeyi donduğunda alttaki sıvı haldeki suda canlılar yaşamlarına devam eder.

Kategori
9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.