Featured

Hayatımızda Asit ve Bazlar Konu Anlatımı İsabet Akademi

Yükleniyor...
651 İzlenme
Published

Yaygın Olarak Kullanılan Bazı Asitler: Günlük yaşamda kullandığımız birçok maddenin üretilmesinde asitlerden yararlanılır. Sanayide en çok üretilen ve kullanılan asitlerin en önemlileri şunlardır.

Hidroklorik Asit (HCI): Halk arasında tuz ruhu olarak bilinen HCI, oda koşullarında gaz halinde bulunur. Korozif bir mineral asididir. Mide asidinde doğal olarak bulunur. Oldukça kuvvetli bir asittir.

Nitrik Asit (HNO3): Halk arasında kezzap olarak bilinen HNOa, korozif bir mineral asididir. kuvvetli bir asit, kuvvetli bir yükseltgeyicidir.

Sülfürik Asit (H2SO4): Geleneksel adı zaç yağı olan H2S04, korozif bir mineral asididir. kuvvetli bir asittir. Su çekici (higroskopik) özelliğinden dolayı, su buharını çekerek ortamdaki havayı kurutur.

Asetik Asit (CH3C0OH): Halk arasında sirke ruhu olarak bilinen CHSCOOH, keskin kokulu ve yanıcı özelliğe sahiptir. Suda az iyonlaştığından zayıf asittir. Derişik çözeltisi koroziftir. Seyreltik çözeltisi zararsızdır. Organik bir bileşiktir.

Fosforik Asit (H3PO4): Oda koşullarında sıvı halde bulunan bir mineral asididir. Zayıf asittir.

Sanayide Kullanılan Bazı Bazlar: Sanayide yaygın olarak kullanılan bazı önemli bazlar ve bunların kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

Kalsiyum Hidroksit [Ca(OH)2]: Halk arasında sönmüş kireç olarak bilinen Ca(OH)2 in kullanım alanları oldukça yaygındır. Bunlardan en önemlisi, su arıtımıdır. Ca(0H)2, içme suyu hazırlanmasında suda askıda kalmış kirlerin çökmesini sağlar. Suyun pH değerini yükselterek, suyun borulara zarar vermesini engeller.

Soydum Hidroksit (NaOH): Sanayide kostik soda ya da sud kostik olarak bilinen NaOH, beyaz renkli, nem çekici ve oldukça kuvvetli bazik bir bileşiktir. Dünya genelinde en fazla üretilen kimyasal maddelerden biri olan NaOH'in kullanım alanları oldukça yaygındır.

Potasyum Hidroksit (KOH):Sanayide kostik potas olarak bilinen KOH, beyaz renkli bir katı olup suda oldukça iyi çözünen kuvvetli bir bazdır.

Amonyak (NH3): Amonyak, sanayide N2 ve Hz gazlarının tepkimesinde üretilir. Kaynama sıcaklığı -33,34 °C olan amonyak oda koşullarında gaz halindedir. Keskin kokulu, tahriş edici ve zararlı bir gaz olan NHa, suda moleküler olarak çözünür. NHa, suda az oranda iyonlaştığından zayıf bazdır.

Kategori
10. Sınıf Kimya Kimya
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.