Featured

Güzel Sanatlar 2. Bölüm İsabet Akademi

Yükleniyor...
625 İzlenme
Published

Zanaatçının öncelikli amacı toplum yararına üretim yapmak ve maddi kazanç sağlamaktır. Söz gelimi dükkan tabelası üreten bir kişinin öncelikli hedefi mümkün olduğunca çok ürün vererek iş yerinin tanıtım tabelasını hazırlayıp gelir elde etmektir. Halbuki bir sanatçı olarak hattat, güzel yazı yazarak sanatseverlerin görsel algılarına estetik bir boyut kazandırmayı amaçlar.

Sinema: Hem göze hem kulağa seslenen bir sanat dalı olarak çağımızda önemi iyice artan sinema," yedinci sanat" adıyla da anılır. 20. yüzyılın başlarında serpilmeye başlayan bu sanat dalının dünyanın dört bir tarafında meraklıları ve seyredicileri bulunmaktadır. “Olayların beyaz perdede seyircilere aktarılması" olarak kabaca tanımlayabilecegimiz sinema, özellikle 1980' lerden sonra artan izleyici kitlesine ve sinematografideki gelişmelere bağlı olarak günümüzde endüstrileşmiştir. Birçok sinema filmi gerek sinema salonlarında gerek- se de televizyon ve diğer dijital platformlarda izleyiciyle buluşmaktadır. Sinema ile edebiyat arasında yakın bir ilişki vardır. Şimdiye değin birçok hikaye ve roman sinema filmine veya dizi filme uyarlanmıştır. Bu durum sinemanın, edebiyat ürünlerinin estetik boyutundan ve içeriğin- den yararlandığını göstermektedir.
Tiyatro:  Yaşamdaki olayların sahnelendiği sanat dalına tiyatro denir. Başlangıçta edebiyatın bir şubesi iken sonradan başlı başına bir sanat dalına dönüşmüştür. Tiyatronun "dram, trajedi ve komedi" olmak üzere üç
ana türü vardır. Gölge tiyatrosunda ise gerçek oyuncular değil kartondan figürler oynatılır.

Kategori
9. Sınıf Türk Edebiyatı Türk Edebiyatı
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.