Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gazlar ve Atmosfer konu anlatımı Hocalara Geldik

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
674 İzlenme

Açıklama

Etrafımızı çevreleyen hava bir gaz karışımıdır. Maddenin gaz fazında tanecikler rastgele hareket halindedirler. Gaz taneciklerinin belirli bir şekil ve belirli bir hacmi yoktur. Taneciklerin kinetik enerjileri, tanecikler arasındaki çekim kuvvetlerine üstün geldikleri için bulundukları kap içerisinde her yöne serbestçe hareket edebilirler. Bu nedenle bulundukları kabın her tarafına yayılırlar ve şekilleri de kabın şekli olur. Gazlar bulundukları kabı dolduran akışkan özellikteki maddelerdir. Gazlar konuldukları kabın her tarafına homojen bir şekilde yayılır. Gazlar, birbirleriyle her oranda karışabilirler ve tek bir gazın yalnız başına işgal ettiği hacmi birlikte doldururlar. 

Gaz tanecikleri arasındaki uzaklıklar oldukça fazladır. Bu nedenle belirli bir hacim içerisinde bulunan gaz tanecikleri sayısı çok az olur. Bu nedenle birim hacme düşen kütle miktarı çok az olur. Başka bir deyişle özkütleleri çok düşüktür. Gaz tanecikleri arasındaki uzaklıklar çok fazla olduğu için bulundukları kabın büyük bir kısmı boşluktur. Üzerlerine bir basınç uygulandığında kolayca sıkıştırılabilirler. Katı ve sıvılar pratikte sıkıştırılamazken, gazlar sıkıştırılabilirler. Bunun nedeni, tanecikler arasındaki uzaklığın çok büyük olmasıdır. Gazların sıkıştırılabilme özelliğinden dolayı hacimleri büyük değişime uğrar. 

Taneciklerin kinetik enerjilerindeki artış, tanecik hızlarının artmasına neden olur. Bulundukları kap esnek ise kabın çeperlerine yaptıkları çarpma sayısındaki artış nedeniyle genleşirler. Genleşme sırasında taneciklerin hacimleri değil, bulundukları kabın hacminde bir artış olur. Bunun için tanecikler arasındaki uzaklığın artmış olması gerekir. Gaz tanecikleri sürekli hareket halindedir. Hareket halindeki gaz molekülleri, birbirleriyle ve bulundukları kabın çeperleriyle esnek çarpışmalar yapar. Bu çarpışmalarda, gaz taneciklerinin kinetik enerjileri değişir. Başka bir deyişle, bir kısmının kinetik enerjisi artarken, bir kısmının kinetik enerjisi azalır. Ancak sıcaklık sabit kaldığı sürece sistemin toplam kinetik enerjisi değişmez.

Gaz tanecikleri bulundukları kabın çeperlerine çarpar. Burada ortaya çıkan kuvvet gaz basıncı olarak bilinir. Bu kuvvet, taneciklerin hızından yani kinetik enerjiden kaynaklanır. Bu nedenle, kap içerisindeki molekül sayısının fazlalığı ve moleküllerin kinetik enerjilerinin fazlalığı, gaz basıncını da o oranda fazlalaştırır.

Güneşten dünyaya gelen, enerji taşıyan ışınlar yer yüzünden yansır. Fakat atmosferin yer yüzüne yakın katmanları bir örtü gibi dünyayı saran karbondioksit, metan ve su buharı gibi gazlar tarafından soğrulur ve enerjinin bir kısmının dünyada kalmasını sağlar. Bu olay sonunda dünya canlıların yaşayabileceği sıcaklıkta kalır. Atmosferin yaptığı bu etkiye sera etkisi denir.

Etiketler: sera etkisi nedir

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS