Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Fotosentez İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 11. Sınıf Biyoloji Biyoloji
413 İzlenme

Açıklama

Biyosferin Canlıları; Beslenme Şekilleri
Yeryüzündeki enerji kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin canlıların kullanabileceği şekle dönüşümünü gerçekleştiren olaya fotosentez denir. Fotosentez sırasında güneş enerjisi tüm canlıların kullanabileceği kimyasal enerjiye dönüştürülerek besin yapısına katılır.
Kendi besinini üreten canlılara üretici = ototrof denir.
Güneş enerjisi kullanılarak besin üreten canlılara fotoototrof canlılar denir.
İnorgonik maddeleri oksitleyerek açığa çıkan kimyasal enerjiyle kendi besinini üreten canlılara kemootorol canlılar denir. Sadece bazı bakteriler kemosentez yaparlar. (Nitrifikasyon bakterileri, demir bakterileri) Üretici canlıların sentezlediği besinleri tüketerek ihtiyaçlarını karşılayan canlılara tüketici = heterotrof denir. Tüketici canlılar besin üretemedikleri için diğer organizmalar tarafından üretilen bileşikleri kullanarak yaşarlar. Üreticiler yaşamlarını devam ettirmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi kendi ürettikleri besinlerden sağlarlar. Tüketiciler ise enerji ihtiyaçlarını beslenme yoluyla doğrudan ya da dolaylı olarak üretici canlılardan karşılarlar. Ayrıca bir tüketici olan ayrıştırıcılar üretici ve tüketicilerin atıklarını ya da cesetlerini ayrıştırarak enerji elde ederler.
Kloroplast
Bitkilerde fotosentez ile besin üretimi hücrenin kloroplast organelinde gerçekleşir Bitkilerde yeşil gövdeler, olgunlaşmamış meyveler dahil tüm yeşil kısımlarda kloroplast bulunmasına rağmen, çoğu bitkide yapraklar fotosentezin gerçekleştiği temel yapılardır. Bir mm2' lik yaprak yüzeyinde yaklaşık bir milyon kloroplast molekülü bulunur.
Güneş Işığı
Elektromanyetik dalgaların tepe noktaları arasındaki uzaklık, dalga boyu olarak adlandırılır. Dalga boyları bir nanometreden küçük olabileceği gibi (gama ışını) bir kilometreden uzun (radyo dalgaları) olabilir. Işığın dalga boylarına göre sıralanması ile elektromanyetik spektrum elde edilir. Beyaz ışık içinde tüm renkleri taşır. Beyaz ışığın prizmadan geçirilmesiyle mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı renkler meydana gelir. Görünür ışık spektrumunda dalga boyu en uzun olan kırmızı ışık, en kısa olan mor ışıktır. Işığın dalga boyları ile enerji miktarı ters orantılıdır. Mor renkli ışığın enerjisi kırmızı ışığın enerjisinin yaklaşık iki katıdır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS