Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Fosil Yakıtlar 1. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
487 İzlenme

Açıklama

Canlıların kullandığı enerji kaynaklarına besin, endüstride kullanılan kimyasal enerji kaynaklarına da yakıt denir. Bitki ve hayvan kalıntılarının, yerin alt katmanlarında ısı ve basınç etkisiyle başkalaşması sonucu oluşan doğal gaz, petrol ve kömür gibi enerji kaynaklarına fosil yakıtlar denir. Fosil yakıtlar, oluşumu çok uzun süreçler alıp, tüketildikçe yerine yenisi konulamadığından yenilenemeyen enerji kaynağı olarak kabul edilirler.

Kömür Nasıl Oluşur: Kömür, çoğunlukla bitki parçalarının uzun yıllar boyunca tortul kayaçlar altında kalmasıyla oluşan bir maddedir. Kömür, yapısında çoğunlukla karbon (C), az miktarda hidrojen (H), oksijen (O), azot (N) ve kükürt (S) elementleri bulunan bir kayaçtır. Genellikle siyah ve kahverengi tonlarında, heterojen görünümlü olan kömürün belli bir kimyasal formülü yoktur. Bilim insanlarına göre kömür oluşumu günümüzden yaklaşık olarak 350 milyon yıl önce bataklıklarda başlamıştır. Bataklık tabanında çamura batmış bitki kalıntıları zamanla kimyasal değişime uğrar. Bu yapının üstüne toprak birikintisi bindikçe yerin alt katmanlarına doğru ilerler. Üzerindeki tortul kayaç tabakanın yaptığı basınç ve magmanın sıcaklık etkisiyle jel kıvamındaki çürümüş bitki kalıntılarından su buharı ayrılmaya başlar. Sıcaklık ve basınç arttıkça turba olarak bilinen bu organik kütleden CO2, 02 ve Hz gazları ayrılır. Bu sürece kömürleşme denir.

Kömürler Nasıl Sınıflandırılır: Kömürler, kömürleşme zamanı, nem miktarı, kül ve uçucu madde içeriği, elementlerin yüzde bileşenleri gibi açılardan çeşitlilik göstermektedir. Piyasaya sunulan ürünler, tane boyutu, kül, kükürt ve nem içerikleri, mineral madde içerikleri, kalorifik değerler, yıkanabilirlik, kurutulabilirlik, biriketlenebilirlik ve koklaşabilirlik özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Kömürün içerisinde bulunan kil, silis, kum gibi anorganik maddeler kömür yandığında külü oluşturur. Bir kömürün kalitesi denince iki temel özellik akla gelir. Kömürün ısıl (kalorifik) değeri, yani 1 kg kömür yakılınca açığa çıkan ısı miktarıdır. Isıl değeri yükseldikçe kömürün kalitesi yükselir. Linyitten antrasite doğru ısıl değeri artar. Kömürdeki karbon, kül, kükürt ve azot oranları: Karbon oranı arttıkça kalite artarken, kül, kükürt ve azot oranları arttıkça kalite düşer. Kömür tüketimi, havadaki CO2 oranının artmasına neden olur. Atmosferdeki 002 oranının artışı küresel ısınmanın başlıca sebeplerinden biridir. Ayrıca kömürün yanması esnasında bünyesinde bulunan kükürt, SO2 gazına, azot ise NOX gazlarına dönüşür. Oluşan bu gazlar hava kirliliğine ve asit yağmurlarına neden olur. Asit yağmurları bitki örtüsüne zarar verir, toprağı ve suyu kirletir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS