Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Fiziksel Niceliklerin Sınıflandırılması konu anlatımı

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
414 İzlenme

Açıklama

Fiziğin Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi: Fiziğin araştırmalarla ortaya koyduğu kanun ve teoriler, başta kimya ve biyoloji olmak üzere diğer bilim dallarındaki bazı olayları açıklamakta kullanılır. Örneğin, bir fizik yasası olan pozitif ve negatif yükler arasındaki çekim kuvveti, kimyada bileşik oluşumunu açıklamada kullanılır.

Yine ışığın kırılma ve yansıma kuralları, görme olaylarının nasıl gerçekleştiğini açıklamada kullanılır. Kanın kalpten çıkışı ve bütün vücudu dolaşması, fizik ilke ve yasalarıyla açıklanır. İnsan vücudu, yediği besinleri mekanik enerjiye çevirebilen karmaşık bir makineye benzetilebilir. İnsan iskeletinin dengesi, bütünüyle fizik ilkesine göredir.

Örnekler çoğaltılabilir. Bunlar gibi birçok fizik ilke ve yasası, kimya ve biyolojinin yanında diğer bilim dallarında da kullanılır. Fiziğin diğer bilim dallarıyla olan ilişkisi sonucunda fizikokimya, biyofizik, jeofizik gibi alt alanlar ortaya çıkmıştır. Fizik bilimi gündelik hayatta karşılaştığımız birçok olayla ilgilenir. Örneğin ulaşım, haberleşme, inşaat çalışmaları, hastalıkların teşhisi, aydınlanma gibi birçok alanda fiziğin ortaya koyduğu bilgiler kullanılır. Tüm mühendislik dallarının temelinde fizik yasaları vardır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS