Featured

Eşit Kollu Terazi Hocalara Geldik 9. sınıf

Yükleniyor...
1,054 İzlenme
Published

Eşit kollu teraziler moment prensibine göre çalışırlar. Kolları eşit uzunlukta ve kefeleri özdeştir. Dengede duran bir eşit kollu terazinin sağ ve sol kefelerinde bulunan cisimlerin kütleleri birbirlerine eşittir. Kütleler eşit olmadığı müddetçe terazi dengede duramaz. Hocalara geldik ekibi tarafından hazırlanan bu ders anlatımı videosunda Eşit kollu teraziler hakkında kısa bilgi verilerek soru çözümlerine yer verilmiştir.

Kılcallık: Kılcallık adı verilen olay suyun çok dar bir boru veya kanalda yer çekimi kuvvetine karşı hareketini ifade eder. Bu hareketin oluşma sebebi suyun yüzeye yapışması ve daha sonra kohezyon kuvveti sayesinde üzerinden daha fazla suyun geçmesidir. Buradaki hareket yer çekimi adezyon kuvvetini yenecek kadar su yukarı geçinceye kadar tekrarlanır. Dolayısıyla su yer çekiminin tersi yönde yani yukarıya doğru hareket etmiş olur.

UYARI: Adezyon ve kohezyon kuvvetleri arasındaki İlişkiye göre sıvılar kılcal boruda yükselebilir veya alçalabilir.

Bitkilerin hiçbir pompaları kas sistemleri olmadan toprağın derinliklerindeki suyu metrelerce yukarı çıkarabilmelerinin nedeni ağacın gövdesi boyunca uzanan ince borucuklardır. Bu borucuklar köklerden ağacın yapraklarına kadar su ve mineralleri taşır.

Kategori
9. Sınıf Fizik Fizik
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.