Featured

Enzimler İsabet Akademi

Yükleniyor...
694 İzlenme
Published

Kimyasal bir reaksiyonun başlayabilmesi için gerekli olan en düşük enerji miktarına aktivasyon enerjisi denir. Aktivasyon enerjisi tepkimeden tepkimeye değişiklik gösterir. Tepkimelerde aktivasyon enerjisini düşürmek için ısı kullanılır. Bunun için gerekli ısı 300°C civarındadır. Canlı vücudunda tepkimelerin gerçekleşmesi için aktivasyon enerjisinin düşürülmesinde ısı etkisinden yararlanılamaz. Çünkü yüksek sıcaklık hücreye zarar verir ve özellikle proteinlerin yapısını bozar. Isı etkisinden yararlanılmadığı için tepkimelerde katalizör etkisi yapacak maddelere ihtiyaç vardır. Kendisi harcanmaksızın tepkime hızını değiştiren kimyasal moleküllere katalizör denir. Kimyasal tepkimeler kendiliğinden meydana gelebilir. Bu olay yıllarca sürebilir. Kendiliğinden gerçekleşen bir kimyasal tepkimenin hızı fark edilmeyecek kadar yavaş olabilir. Katalizör eklendiğinde ise bir kaç saniye içinde tepkime gerçekleşir. Canlı hücrelerinde aktivasyon enerji engelini düşürerek tepkime hızını değiştiren biyolojik katalizörlere ise enzim denir.
Enzimlerin Yapısı
Enzimler çoğunlukla protein yapısındadır. Bazı enzimlerin etkinlik gösterebilmeleri için ek bir moleküle ihtiyaçları yoktur. Böyle enzimlere basit enzim denir. Basit enzimlerin proteinden oluşmuş yapısına apoenzim denir. Protein sindiriminde görev alan pepsin ve tripsin, üreyi parçalayan üreaz basit enzimlerdir. Birçok enzim etkinlik gösterebilmek için apoenzim adı verilen proteinden oluşmuş kısım ile birlikte protein olmayan moleküllere ihtiyaç duyar. Enzimin protein olmayan kısmına yardımcı kısım denir. Enzim aktivitesinde görev yapan Mgtz, Zntz, Fe”, Mntz iyonları inorganik yapıda olan kofaktörlerdir. Kofaktörler organik bir molekül ise; koenzim adını alır. Orneğin B grubu vitaminlerin çoğu koenzimlerin oluşumuna öncülük eden ham maddelerdir. Karmaşık yapılı enzimlerin esas iş yapan bölümü koenzim ya da kofaktör kısmıdır. Bu bölüm enzimin proteinden oluşan apoenzim kısmına göre daha küçüktür. Enzimin hangi maddeye etki edeceğini ise protein kısım belirler.
Enzimlerin Özellikleri
-› Enzimler aktivasyon enerjisini düşürürler. Fleksiyonu hızlandırırlar.
-› Canlı organizmalarda gerçekleşen hemen hemen tüm reaksiyonlar enzim varlığında gerçekleşir. Sentez, hidroliz, solunum, fotosentez gibi temel reaksiyonlar için enzimler gereklidir.
-› Enzimlerin etkilediği maddeye substrat denir. Enzimin substratı tanıyan bölgesi protein kısmıdır. Protein bölgesinde aktif bölge olarak adlandırılan oluk ya da cep şeklinde Özel bir bölüm bulunur. Enzim substratına geçici olarak aktif bölgeden bağlanır. Enzim şekil değiştirerek substratı sarmalar. Bu olayın sonucunda enzim substrat bileşiği meydana gelir. Enzimin etkinliği ile substrat ürüne dönüşür. Enzim eski şekline döner ve yeni bir substrata bağlanmaya hazır hale gelir.
-› Enzimler hücre içinde üretilir, hücre içinde veya hücre dışında çalışabilirler. Yapay olarak da üretimi yapılabilmektedir.
-› Her hücrede tepkime çeşidi kadar enzim bulunur.

Kategori
9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.