Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Doğadaki Madde Döngüleri İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 10. Sınıf Biyoloji Biyoloji
618 İzlenme

Açıklama

Ekosistemdeki maddeler geri dönüşümü yapılarak defalarca kullanılır. Ekosistemdeki denge madde döngülerinin düzenli şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Canlılar ortamdan aldıkları su, karbon, oksijen, azot gibi maddeleri kullandıktan sonra tekrar ortama verirler. Ekosistemde maddelerin bu şekilde dolaşımına madde döngüleri denir.
1. Ekosistemde Su Döngüsü
Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gereksinim duyduğu en önemli moleküllerden biri sudur. Hücrelerimizin %70 %90'ı sudur. Yeryüzünün de yaklaşık 2/3'ü sudur. Su yeryüzünde göl, deniz, okyanus, akarsularda bulunur. Bir kısmı da topraktan süzülerek yer altı sularını meydana getirir. Su atmosfere göller, nehirler, okyanuslar ve karalardan buharlaşma yoluyla geçer. Canlılardan solunum ve terlemeyle de atmosfere karışır. Su atmosferde nem olarak rüzgar etkisiyle taşınır. Nemli havanın yükselip soğumasıyla gaz halindeki su yoğunlaşır ve yağış (yağmur, kar...) olarak yeryüzüne ulaşır. Yağış olarak yeryüzüne düşen suyun bir kısmı yeniden buharlaşarak atmosfere geri dönerken bir kısmı da topraktan süzülerek yeraltı sularını meydana getirir. Bitkiler kökleriyle aldıkları suyu kullandıktan sonra tekrar terleme yoluyla buhar halinde dışarı atarlar. Karasal ekosistemlerden döngüye katılan suyun bir kısmı bitkinin terlemesi ile sağlanır. Bitkiler suyun toprakta tutulmasında da büyük öneme sahiptir.
2. Ekosistemde Karbon Döngüsü
Karbon (C) canlılardaki organik moleküllerin tümünün yapısında ortak olarak bulunur. Karbon döngüsünde dolaşımı geçekleşen en önemli karbon bileşiği karbondioksittir. Karbon; atmosfer, hidrosfer (deniz ve tatlı sular) litosfer (taş küre), ve canlıların yapısında depolanır. Karasal ekosistemlerde bitkiler fotosentez tepkimelerinde CO2'yi kullanırken, okyanuslarda fitoplanktonlar ve algler 002 kullanarak besin sentezlerler. Üretici olan bitkiler ve fitoplanktonlar sentezledikleri besinin bir kısmını solunumla harcayarak atmosfere 002 gazı verirler. Üreticilerin sentezlediği besinler besin zinciriyle tüketicilere aktarılır. Tüketiciler de solunum tepkimelerinde besini kullanarak atmosfere COZ gazı verirler.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS