Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Çözünme Olayı Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
968 İzlenme

Açıklama

Çözünme Nedir: Bir maddenin başka bir madde içerisinde gözle görülemeyecek kadar küçük taneClklere ayrılarak homojen dağılmasına çözünme denir. Günlük hayatta çözünme ile erime kavramları sıklıkta karıştırılır. Erime, katı maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesi olayıdır. Yemek tuzunun (NaCl) erime sıcaklığı 801 °C'dir. Oda koşullarında sat suya bir miktar yemek tuzu ilave edildiğinde zamanla beyaz renkli kristallerin kaybolduğu gözlenir. Bu olayda NaCl bileşiği saf suda erimiş midir? Verilen bilgileri göre, NaCl bileşiğinin oda koşullarında (25 °C) erimesi mümkün olmadığından, bu olayda çözünme gerçekleşmiştir.

2.2. TaneClkler Arası Etkileşimler ve çözünme SüreCl: Çözünme süreClni etkileyen en önemli faktörlerden biri taneClkler arası etkileşimlerdir. Günlük hayatta en çok kullanılan çözücü genellikle sudur. Su molekülleri polar (kutuplu) moleküllerdir. Bazı maddeler suda iyi çözünürken bazıları ise neredeyse hiç çözünmez. Maddelerin çözünme süreClnde taneClkler arası hangi etkileşimlerin oluştuğunu açıklamaya çalışalım.

İyonik Yapılı Bileşiklerin çözünme SüreCl: İyonik bileşikler katyon ve anyonlardan oluşmuş kristal yapıya sahip bileşiklerdir. Örneğin NaCl bileşiği Na katyonu ve Cl' anyonundan oluşmuştur. H2O molekülleri polar (dipol) moleküllerdir. NaCl bileşiği, suya ilave edildiğinde Na ve Cl iyonlarına ayrılır. Suyun kısmen negatif kısmı Na iyonlarına yönelirken, kısmen pozitif  kısmı Cl iyonlarına yönelir. İyonlarla su molekülleri arasındaki bu etkileşimlere iyon-dipol etkileşimi denir. Çözünen taneciklerinin su molekülleri tarafından sarılmasına hidratlaşma denir. Çözünme olayında çözünenin tanecikleri arasındaki etkileşimleri kopar ve çözücü-çözünen tanecikleri arasında yeni etkileşimler oluşur. İyonik bileşiklerin sudaki çözünme denklemleri aşağıdaki gibi gösterilir.

Moleküler Yapılı Bileşiklerin çözünme Süreci: Polar çözücülerde İyonik yapılı ve polar maddeler, apolar çözücülerde ise apolar yapılı maddeler iyi çözünür. Buna benzerlik ilkesi denir. Yani benzer benzeri çözer. HCl gibi polar (dipol) moleküllerin H2O gibi polar (dipol) çözücülerde çözünmesi sonucu dipol-dipol etkileşimleri oluşur. 02 gibi apolar (anlık dipol) moleküllerin N2 gibi apolar (anlık dipol) çözücülerde çözünmesi sonucu London kuvvetleri oluşur.

Çözünme Hızı: Birim zamanda çözünebilen madde miktarı çözünme hızı olarak ifade edilir. Sıcaklık, katı ve sıvılarda temas yüzeyinin artması, karıştırma çözünme hızını etkileyen önemli faktörlerdir. Sıcaklık, hem çözünürlüğü hem de çözünme hızını etkiler. Toz haline getirme ve karıştırma çözünme hızını arttırırken, çözünürlüğü etkilemez.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS