Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Çözünme - Çökelme Dengeleri 3. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
478 İzlenme

Açıklama

Gazların çözünürlüğüne Basıncın Etkisi
Gazların suda çözünmesi önemlidir. Çünkü suda yaşayan bir çok canlı suda çözünmüş oksijen gazını kullanırlar. Oksijen gazının daha fazla çözündüğü sularda balık popülasyonu ve canlı türü fazla olur. Yine içtiğimiz gazlı içeceklerin (kola, gazoz, vb..) içinde çözünmüş gaz bulunur. Kola ve gazozda CO2 gazı su içerisinde çözünmüştür. İçtiğimiz gazlı içecekler üzerinde soğuk içiniz ibaresini görmüşsünüzdür. Ayrıca litrelik kolalarda bir bardak aldıktan sonra kapağını neden sıkıca kapatın uyarısı yapılıyor.
Denize dalan dalgıçlar neden birden su yüzeyine çıkmak yerine yavaş yavaş bekleyerek yukarı doğru çıkarlar. Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı gazların çözünürlüğü ile ilgilidir. Gazların sıvı içerisindeki çözünürlüğü gazın cinsine, sıcaklığa ve basınca bağlıdır. Sıcaklık arttıkça gazların sıvı içerisindeki çözünürlüğü azalır. Basınç arttıkça gazların sıvı içindeki çözünürlüğü artar.

Gazların sıvılardaki çözünürlüğüne basıncın etkisini İngiliz Kimyager William Henry incelemiş ve bunu Henry Kanunu ile ifade etmiştir. Henry kanununa göre gazların sıvı içerisindeki çözünürlüğü üzerine uygulanan basınçla doğru orantılıdır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS