Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Çözücü Çözünen Etkileşimleri Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
1,060 İzlenme

Açıklama

Çözücü Çözünen Etkileşimleri
Bir maddenin başka bir madde içerisinde homojen olarak dağılmasına çözünme denir.
Çözücü ile çözünen arasındaki etkileşim birbirine yakın ise çözünme gerçekleşir. Ancak çözücü ve çözünen maddelerin kendi tanecikleri arasındaki etkileşim oldukça farklı ise (biri güçlü, diğeri zayıf etkileşim) çözünme gerçekleşmez. Maddelerin birbiri içerisinde çözünmesini sağlayan bu kuvvetler önceki yıllarda öğrendiğimiz Van der Waals ve hidrojen bağıdır. Bu bağları kısaca tekrar hatırlayalım.
Cl2, 12, CH4 gibi moleküller apolardır. Apolar olan bu moleküller geçici dipol oluşturabilmektedir. Bu tür tanecikler arasında çok zayıf etkileşim olan London kuvvetleri oluşur. HZO, NHa, HF gibi polar moleküller arasında ise hidrojen bağı oluşur. Bu etkileşimlerden hidrojen bağı en güçlüsü, London kuvvetleri ise en zayıfıdır.
Aralarındaki çekim gücü farkından dolayı polar maddeler ile apolar maddeler birbiri içinde genellikle çözünmez. Örneğin polar madde olan H2O ile apolar madde olan CCI4 sıvıları birbiri içinde çözünmez. Zayıf London kuvvetleri içeren CCI4 molekülleri ile hidrojen bağı içeren H2O molekülleri arasındaki etkileşim olmaz. Apolar yapılı olan 12 tanecikleri aralarında London kuvvetleri içerir. Katı 12 maddesi CCI4 sıvısında rahatlıkla çözünürken, H2O da çözünmez.
Su en çok kullandığımız polar çözücüdür. Kovalent bileşikler su ile dipol-dipol bağı veya hidrojen bağı oluşturarak çözünmektedir. İyonik bağlı bileşikler ise su ile iyon-dipol bağı oluşturarak çözünürler. Örneğin NaCI bileşiğinin negatif tarafı olan Cl" iyonu su moleküllerinin ucu tarafından sarılarak çözülürken, pozitif tarafı olan Na iyonu su moleküllerinin ucu tarafından sarılarak çözülür.
Çözünen iyonların su molekülleri ile çevrilmesi ile oluşan çözünmeye hidratlaşma (hidratasyon) denir. Çözünme işleminde su yerine başka bir çözücü kullanılırsa hidratlaşma yerine solvatize olma (solvatasyon) denir. Elmasta olduğu gibi kristal yapı içerisindeki atomlar arasında çok güçlü bağ bulunan maddeler hiçbir çözücüde çözünmezler.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS