Featured

Biyolojik Çeşitlilik ve Türlerin Korunması İsabet Akademi

Yükleniyor...
2,832 İzlenme
Published

Yeryüzündeki canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için l beslenmek zorundadır. Üretici canlılar fotosentez yaparak kendi besinlerini üretirken, otçul beslenen canlılar bu canlıları yiyerek beslenmektedirler. Bu beslenme zinciri en son tüketici olan canlıya doğru devam etmektedir. Besin zincirinin ilk grubu olan fotosentetik canlıdan en üst basamaktaki yırtıcı olan son tüketiciye kadar canlıların tümü etkileşim içindedir ve bütünlük oluştururlar. Bu zinciri oluşturan canlılardan bir türün neslinin tükenmesi bu türle birlikte birçok türü de olumsuz etkilemektedir. Yeryüzünde yaşayan birbirinden farklı tüm canlılar biyolojik çeşitliliği oluşturur. Biyolojik çeşitlilik genetik çeşitlilik, tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitiliğini kapsar.
Genetik Çeşitlilik
Bir türü oluşturan bireylerin sahip oldukları farklı özelliklerin meydana getirdiği çeşitliliktir. Genetik çeşitliliğin bir türü oluşturan bireylerde fazla olması değişen ortam koşullarına uyumu kolaylaştırır. Yeryüzünde türün dağılımını etkiler.
Tür çeşitliliği
Belirli coğrafik sınırlar içinde yaşayan türlerin toplam sayısını ifade eder. Tür çeşitliliğin fazla olması genetik zenginliği de sağlamaktadır.
Orman Ekosistemleri
Türkiye'de Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Akdeniz bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla orman ekosistemi bulunur. Doğu ve Batı Karadeniz ormanlarında iğne yapraklı ya da yaprak döken bir çok ağaç türü bulunur. Çam, göknar, meşe, akçaağaç, gürgen, dişbudak, kayın ağaçları bu ormanlarda bulunan bazı türlerdir. Akdeniz bölgesinde Toros dağlarındaki sedir ormanları dünyadaki en geniş sedir ormanıdır.
Step Ekosistemleri
İç Anadolu, ve Doğu Anadolu bölgesinde bulunan otsu bitkilerle örtülü alanlardır. Ülkemizde geniş alanları kaplar. Biyolojik çeşitliliği fazladır. Step ekosistemlerinde yetişen türler tarım, endüstri ve sağlık alanlarında tüketilen değerli kaynaklardır. Ülkemizde endemik türlerin en zengin olduğu ekosistemdir. 3000 endemik türden 1200'ü step bitkisidir.
Sulak Alan Ekosistemleri
Sulak alanlar; bataklık, sazlık, akarsu, yapay tatlı veya tuzlu sulardır. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ülkemizdeki sulak alanlar oldukça fazladır. Sulak alan ekosistemleri tropikal bölgelerden sonra biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu ekosistemlerdir. Ülkemizde Van Gölü, Kızılırmak, Fırat, Seyhan, Çoruh nehri, baraj alanları önemli sulak alanlardır. Bu alanlarda birçok kuş türü barınmaktadır. Dünyadaki önemli kuş göç yolları ülkemizden geçmektedir. Nesli tehlikede olan bazı kuş türleri de buralarda üremektedir. Sulak alanlarda saz, kamış, hasır otu, nilüfer, ördek otu, su mercimeği gibi bitkiler bulunmaktadır. Ülkemizde dik kuyruk ördeği, büyük flamingo, tepeli pelikan yuva yapmaktadır.
Deniz ve Kıyı Ekosistemleri
Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi ve bu denizlerde bulunan ada, adacık, deniz mağaraları ve kayalıklar ekosistem çeşitliliği açısından zengindir. Ülkemizde balık& üretiminin büyük bir bölümü Karadeniz'den karşılanmaktadır. Ancak aşırı avlanma; hamsi, ton balığı, kılıç balığı, kalkan gibi balık türlerinin sayısının azalmasına sebep olmuştur. Akdeniz'de Caretta Caretta türü olan kaplumbağalar, Ege Denizi'nde ise Akdeniz foku nesli tükenmekte olan türlerdir.

Kategori
9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.