Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Basit Makineler Konu Anlatımı 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Reklamlar

Yükleniyor...

Reklamlar

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Sercan Yıldız - Kategori: Fizik 11. Sınıf Fizik
538 İzlenme

Açıklama

Bir işi daha kolay yapabilmek için kullanılan basit düzeneklerdir. Basit makineler kuvvetin doğrultusunu, yönünü ve değerini değiştirerek iş kolaylığı sağlar.
Basit Makinelerin Genel Özellikleri
1. Basit makine ile kuvvetten, hızdan ve yoldan kazanç sağlanabilir. Fakat aynı anda hepsinden kazanç sağlanamaz. Birinden kazanç varsa, diğerlerinden aynı oranda kayıp vardır.
2. Yük kuvvet ile dengede ise, kuvvet kazancı = Yük / Kuvvet
3. Hiçbir basit makinede işten kazanç sağlanamaz. Hat- ta sürtünmesiz basit makine olmadığından iş kaybı vardır. Sürtünmeler ihmal edilirse (İdeal basit makine) makinenin verimi %100 olur.
4. Basit makinelerde moment ve iş prensipleri geçerlidir.
Moment Prensibi: Kuvvet.Kuvvet kolu = Yük . Yük kolu olur.
İş Prensibi: Kuvvet . Kuvvet yolu = Yük . Yük yolu

Kaldıraçlar: Sağlam bir destek etrafında dönebilen çubuklara kaldıraç denir. Yük ile kuvvet arasındaki ilişki moment prensibinden bulunun x > y ise, kuvvetten kazanç sağlanır yani cisimler ağırlığından daha küçük kuvvetlerle dengede tutulabilir. Burada kaldıraç çubuğunun ağırlığı ihmal edilmiştir. Bu kaldıraç tipi destek ortada olduğu için "çift taraflı kaldıraç" adını alır. Eşit kollu terazi moment prensibiyle çalışan çift taraflı bir kaldıraçtır. Şekildeki terazi dengede ise X ve Y cisimlerinin kütleleri eşittir. Terazinin ölçüm hassasiyetini artırmak üzere kollar bölmelere ayrılır ve binici adı verilen kütleler kullanılır. Binicinin bulunduğu taraftaki kefede bulunan kütle diğer kefedekine göre daha hafiftir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS